Müşteri Hizmetleri: +90 332 502 09 09

Mancala – Zekâ ve Strateji Oyunu (Katlanır Plastik)

Mancala – Zekâ ve Strateji Oyunu (Katlanır Plastik)
Stok Durumu: Stokta Var Stok Kodu: 868 151 100 135 3 Birim Kutu Ölçüsü: 26x17,5x4 cm cm Koli Ölçüsü: 41x60x59 cm cm Koli İçi Adeti: 60 Adet Koli Desisi: 48 Koli Ağırlığı: 20

Kutu İçeriği

1 adet oyun tablası
48 adet oyun taşı

Nasıl Oynanır ?

Moli Mancala oyunu 2 kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde altışar (6) adet olmak üzere 12 adet küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer (1) büyük kuyu (hazine) bulunur. Oyun toplam 48 adet taş ile oynanır. Oyuncular 48 taşı her kuyuya 4’er adet olmak üzere dağıtır. Oyunda her oyuncunun önünde yan yana olarak bulunan 6 küçük kuyu kendi bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu ise rakibin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu seti kazanmış olur. Oyuna kura ile başlanır ve toplamda 4 temel kuraldan oluşur.

1.TEMEL KURAL:

Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır, taşı aldığı kuyudan başlayarak sağa doğru 1 er adet taşı dağıtarak bitene kadar devam eder. Taşları dağıtırken son taş hazinesine denk gelirse, aynı oyuncu oyuna devam eder. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer. Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

2.TEMEL KURAL:

Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısı çift sayı yaparsa (2,4,6,8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

3.TEMEL KURAL:

Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve eğer boş kuyusunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa, hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

4.TEMEL KURAL:

Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşları ilk biten oyuncu rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla oyunun heyecanı son ana kadar hiç düşmez.

OYUN 5 SET OLARAK OYNANIR. OYUNU KAZANAN OYUNCU BİR (1) PUAN, KAYBEDEN SIFIR (0) PUAN, BERABERE BİTERSE HER İKİ OYUNCU DA YARIM (0,5) PUAN ALIR.Benzer Ürünler